LT1109ACS8-12#PBF
DigiKey Part Number
LT1109ACS8-12#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1109ACS8-12#PBF
Description
IC REG BOOST 12V 2A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 2A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
LT1109ACS8-12#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
9V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
120kHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input (Min)
2V