LT1108CS8-12#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1108CS8-12#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1108CS8-12#TRPBF
Description
IC REG BUCK BOOST 12V 1.5A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
LT1108CS8-12#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
30V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
19kHz
Function
Step-Up, Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive or Negative
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input (Min)
2V