LT1086CT-12#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1086CT-12#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1086CT-12#PBF
Description
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-3
EDA/CAD Models
LT1086CT-12#PBF Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A