LT1021DCS8-10 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 1.324
Datasheet
Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.5% 10 mA 8-SO
LT1021DCS8-10
DigiKey Part Number
LT1021DCS8-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1021DCS8-10
Description
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT1021DCS8-10 Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
3µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
2.2µVrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
11.5V ~ 40V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Supply
2mA
Reference Type
Series, Shunt, Buried Zener
Current - Cathode
1.7 mA
Output Type
Fixed
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
10 mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Tolerance
±0.5%
Supplier Device Package
8-SO
Temperature Coefficient
20ppm/°C