ADSP-2191MBSTZ-140
DigiKey Part Number
505-ADSP-2191MBSTZ-140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADSP-2191MBSTZ-140
Description
IC DSP CONTROLLER 16BIT 144LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 140MHz 144-LQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADSP-2191MBSTZ-140 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
160kB
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - I/O
3.00V, 3.30V
Series
Voltage - Core
2.50V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Fixed Point
Package / Case
144-LQFP
Interface
Host Interface, SPI, SSP, UART
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Clock Rate
140MHz