ADP2166ACPZ-1.2-R7
DigiKey Part Number
505-ADP2166ACPZ-1.2-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2166ACPZ-1.2-R7
Description
IC REG BUCK 1.2V 6A 24LFCSP
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 6A 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
250kHz ~ 1.4MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
24-LFCSP (4x4)
Voltage - Input (Min)
2.7V