ADP2108-1.8-EVALZ
DigiKey Part Number
ADP2108-1.8-EVALZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2108-1.8-EVALZ
Description
EVAL BOARD FOR ADP2108
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ADP2108 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
600mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Input
2.3V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
3MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
ADP2108
Voltage - Output
1.8V