ADP1754ACPZ-1.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP1754ACPZ-1.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP1754ACPZ-1.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP1754ACPZ-1.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1754ACPZ-1.3-R7
Description
IC REG LINEAR 1.3V 1.2A 16-LFCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2A 16-LFCSP (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP1754ACPZ-1.3-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
800 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.4 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity, UVLO
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.3V
Supplier Device Package
16-LFCSP (4x4)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 1.2A