ADP1613-12-EVALZ
DigiKey Part Number
ADP1613-12-EVALZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1613-12-EVALZ
Description
EVAL BOARD FOR ADP1613
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ADP1613 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up Evaluation Board
Category
Current - Output
2A
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Input
2.5V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Topology
Boost
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Up
Utilized IC / Part
ADP1613
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
12V