ADP1606-1.8-EVALZ
DigiKey Part Number
ADP1606-1.8-EVALZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1606-1.8-EVALZ
Description
EVAL BOARD FOR ADP1606
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ADP1606 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up Evaluation Board
Category
Voltage - Input
0.8V ~ 1.8V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Regulator Topology
Boost
Packaging
Box
Frequency - Switching
2MHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Up
Utilized IC / Part
ADP1606
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
1.8V