AD8403AN10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 585
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-PDIP
24-PDIP
High Speed Converters by Analog Devices
AD8403AN10
DigiKey Part Number
AD8403AN10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD8403AN10
Description
IC DIG POT 10K 24-PDIP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD8403AN10 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
500ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Through Hole
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
24-PDIP
Number of Circuits
4
Package / Case
24-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C