AD7376ARWZ10
DigiKey Part Number
505-AD7376ARWZ10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD7376ARWZ10
Description
IC DIG POT 10K 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps SPI Interface 16-SOIC
EDA/CAD Models
AD7376ARWZ10 Models
Voltage - Supply
4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
16-SOIC
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C