AD7376ARUZ100
DigiKey Part Number
505-AD7376ARUZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD7376ARUZ100
Description
IC DIG POT 100K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps SPI Interface 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD7376ARUZ100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V
Series
Features
Cascade Pin
Packaging
Tube
Tolerance
±30%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
-300ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
14-TSSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C