AD5440YRUZ-REEL7
DigiKey Part Number
AD5440YRUZ-REEL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5440YRUZ-REEL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5440YRUZ-REEL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5440YRUZ-REEL7
Description
IC DAC 10BIT 24-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Bit Digital to Analog Converter 2 24-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5440YRUZ-REEL7 Models
Category
Reference Type
External
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply, Analog
2.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply, Digital
2.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
INL/DNL (LSB)
±0.5 (Max), ±1 (Max)
Number of Bits
10
Architecture
R-2R
Number of D/A Converters
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Settling Time
120ns
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)