AD5290YRMZ50
DigiKey Part Number
505-AD5290YRMZ50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5290YRMZ50
Description
IC DIG POT 50K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5290YRMZ50 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C