AD5282BRUZ200
DigiKey Part Number
505-AD5282BRUZ200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5282BRUZ200
Description
IC DIG POT 200K 16-TSSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 200k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 16-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5282BRUZ200 Models
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±5V
Packaging
Tube
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C