AD5262BRUZ20-RL7
DigiKey Part Number
505-AD5262BRUZ20-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5262BRUZ20-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5262BRUZ20-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5262BRUZ20-RL7
Description
IC DIG POT 20K 16-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 20k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5262BRUZ20-RL7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Cascade Pin
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C