AD5254BRU10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 300
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 728
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I2C Interface 20-TSSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5254BRU10
DigiKey Part Number
AD5254BRU10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5254BRU10
Description
IC DIG POT 10K 20-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AD5254BRU10 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
650ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
20-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C