AD5248BRMZ2.5-RL7
DigiKey Part Number
AD5248BRMZ2.5-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5248BRMZ2.5-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5248BRMZ2.5-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5248BRMZ2.5-RL7
Description
IC DIG POT 2.5K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 2.5k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5248BRMZ2.5-RL7 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Tolerance
-20%, +55%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C