AD5173BRMZ2.5
DigiKey Part Number
AD5173BRMZ2.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5173BRMZ2.5
Description
IC DIG POT 2.5K 10-MSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 2.5k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5173BRMZ2.5 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
-20%, +55%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Configuration
Rheostat
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C