AD5172BRMZ10
DigiKey Part Number
AD5172BRMZ10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5172BRMZ10
Description
IC DIG POT 10K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5172BRMZ10 Models
Category
Memory Type
OTP
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
10-MSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C