AD5162BRM100-RL7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 1.669
Datasheet
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5162BRM100-RL7
DigiKey Part Number
AD5162BRM100-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5162BRM100-RL7
Description
IC DIG POT 100K 10-MSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5162BRM100-RL7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±20%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C