AD5161BRMZ50
DigiKey Part Number
AD5161BRMZ50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5161BRMZ50
Description
IC DIG POT 50K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C, SPI Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5161BRMZ50 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin, Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
45ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C