AD5142ABRUZ100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 999
Datasheet
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 16-TSSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5142ABRUZ100
DigiKey Part Number
AD5142ABRUZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5142ABRUZ100
Description
IC DIG POT 100K 16-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5142ABRUZ100 Models
Voltage - Supply
2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Tolerance
±8%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C