MAX4530EAP+
DigiKey Part Number
MAX4530EAP+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX4530EAP+
Description
IC MUX 8:1 75OHM 20SSOP
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 8:1 75Ohm 20-SSOP
EDA/CAD Models
MAX4530EAP+ Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
150ns, 100ns
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Charge Injection
1.5pC
Packaging
Tube
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3pF, 15pF
Part Status
Active
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
1nA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Crosstalk
-92dB @ 1MHz
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
On-State Resistance (Max)
75Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
1Ohm
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 12V
Supplier Device Package
20-SSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±2V ~ 6V