LS L29K-G1H2-1-0-2-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LSL29K-G1H2-1-0-2-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LSL29K-G1H2-1-0-2-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LSL29K-G1H2-1-0-2-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS L29K-G1H2-1-0-2-R18-Z
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.8V 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Test
2mA
Mfr
Viewing Angle
160°
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Obsolete
Wavelength - Peak
643nm
Color
Grade
Automotive
Configuration
Standard
Qualification
AEC-Q101
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.70mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.30mm x 0.80mm
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V