GW CSSRM2.CM-M4M5-F737-K2L1-700-R18-SHR
DigiKey Part Number
475-GWCSSRM2.CM-M4M5-F737-K2L1-700-R18-SHR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSLON WARM WHT 3000K 1212
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting OSLON® Square White, Warm 3000K 2.8V 700mA 120° 1212 (3030 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
1.8A
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
1212
CCT (K)
3000K
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
220lm (210lm ~ 230lm)
Height - Seated (Max)
0.082" (2.09mm)
Current - Test
700mA
Thermal Resistance of Package
2°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V