LMR-300-PVC
DigiKey Part Number
1946-LMR-300-PVC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-300-PVC
Description
INDOOR CABLE, BLACK PVC JACKET
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Black
Series
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Spool
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Part Status
Active
Dielectric Diameter
0.190" (4.83mm)
Cable Type
Coaxial
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Conductor Strand
Solid
VoP, Velocity of Propagation
82.0
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Jacket (Insulation) Diameter
0.300" (7.62mm)