LMR-240-DB
DigiKey Part Number
1946-LMR-240-DB-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-240-DB
Description
CABLE LMR-240 BLACK PE FEET
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable Enter Number of Feet in Order Quantity 50 Ohms
Category
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Black
Series
Features
Direct Burial, Watertight
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Conductor Material
Copper, Bare
Part Status
Active
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Cable Type
Coaxial
Dielectric Diameter
0.150" (3.81mm)
Conductor Strand
Solid
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE)
VoP, Velocity of Propagation
83.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.240" (6.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Shield Type
Braid
Spool Size
500.0' (152.4m)
Impedance
50 Ohms