MHDAS2M030GE01 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1178-MHDAS2M030GE01-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MHDAS2M030GE01 |
Description | MICRO HDAS 30 MALE CRIMP CONTACT |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 28-30 AWG |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MHDAS2M030GE01 Models |
Category | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Manufacturer Amphenol Socapex | Fastening Type Threaded |
Series | Cable Termination Crimp |
Packaging Tray | Wire Type Discrete |
Part Status Active | Wire Gauge 28-30 AWG |
Connector Type Header | Features Guide Pin, Polarizing Key |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Gold |
Number of Positions 30 | Contact Finish Thickness 29.5µin (0.75µm) |
Pitch 0.050" (1.27mm) | Color Black |
Number of Rows 2 | Base Product Number |
Row Spacing 0.050" (1.27mm) |