MHDAS2M016YCE61
DigiKey Part Number
1178-MHDAS2M016YCE61-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDAS2M016YCE61
Description
MICRO HDAS 16 MALE RIGHT ANGLE P
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
MHDAS2M016YCE61 Models
Category
Contact Length - Mating
0.128" (3.25mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Circular
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
750V