ATF13-08PC-BM11
AT Series™ Connectors Overview
ATF13-08PC-BM11
DigiKey Part Number
889-ATF13-08PC-BM11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-08PC-BM11
Description
BOARD MOUNT HEADER, RIGHT ANGLE,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATF13-08PC-BM11 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.917" (23.29mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Mounting Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Style
Insulation Color
Green
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Voltage Rating
250VDC