ACJS-MV35-5
DigiKey Part Number
889-ACJS-MV35-5-ND
Manufacturer Product Number
ACJS-MV35-5
Description
3.5MM STEREO VERT METAL NUT SCHE
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Press-Fit, Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACJS-MV35-5 Models
Mfr
Features
Mounting Hardware, Thread Lock
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Packaging
Bulk
Voltage - Rated
34V
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
10 A
Connector Type
Phone Jack
Contact Material - Plating
Tin
Contact Material
Brass
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 5 Contacts
Panel Hole Size
0.236" (5.99mm)