031-5976-50RFX
DigiKey Part Number
031-5976-50RFX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
031-5976-50RFX
Description
CONN BNC RCPT STR 50 OHM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Through Hole Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
031-5976-50RFX Models
Category
Number of Ports
1
Mfr
Housing Color
Silver
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Body Material
Brass
Connector Style
Body Finish
Nickel
Connector Type
Jack, Female Socket
Center Contact Plating
Gold
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
500 V
Mounting Type
Through Hole
Mating Cycles
500
Fastening Type
Bayonet Lock
Insertion Loss
0.2dB
Frequency - Max
4 GHz