RD50S10HT0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD50S10HT0 is not available
RD50S10HT0
DigiKey Part Number
4306-RD50S10HT0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD50S10HT0
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C