Image for PLC18F4B0C1/AA is not available
PLC18F4B0C1/AA
DigiKey Part Number
4306-PLC18F4B0C1/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLC18F4B0C1/AA
Description
PLC18F4B0C1/AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole, Right Angle Blue Power
Category
Number of Columns
6
Manufacturer
Amphenol Positronic
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Features
Board Lock
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Usage
Daughtercard-to-Motherboard
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Blue
Connector Style
Power
Current Rating (Amps)
18A
Number of Positions
18
Material Flammability Rating
UL91 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating
600VAC