ODD44M10GEX is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ODD44M10GEX is not available
ODD44M10GEX
DigiKey Part Number
4306-ODD44M10GEX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD44M10GEX
Description
ODD44M10GEX
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C