MD37F5R700X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD37F5R700X is not available
MD37F5R700X
DigiKey Part Number
4306-MD37F5R700X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD37F5R700X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C