HDC9M42R80T2S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC9M42R80T2S/AA is not available
HDC9M42R80T2S/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC9M42R80T2S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC9M42R80T2S/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C