HDC9M20GE0/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC9M20GE0/AA is not available
HDC9M20GE0/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC9M20GE0/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC9M20GE0/AA
Description
HDC9M20GE0/AA
Detailed Description
9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C