HDC50S5B8000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50S5B8000 is not available
HDC50S5B8000
DigiKey Part Number
4306-HDC50S5B8000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S5B8000
Description
HDC50S5B8000
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C