HDC50S2000C-759.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50S2000C-759.1 is not available
HDC50S2000C-759.1
DigiKey Part Number
4306-HDC50S2000C-759.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S2000C-759.1
Description
HDC50S2000C-759.1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C