HDC50M200E2S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M200E2S/AA is not available
HDC50M200E2S/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC50M200E2S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M200E2S/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C