HDC37S5R20T2S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S5R20T2S is not available
HDC37S5R20T2S
DigiKey Part Number
4306-HDC37S5R20T2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S5R20T2S
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C