HDC37M5R700C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M5R700C is not available
HDC37M5R700C
DigiKey Part Number
4306-HDC37M5R700C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5R700C
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C