DDA15MN2/15MN2Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for DDA15MN2/15MN2Z is not available
DDA15MN2/15MN2Z
DigiKey Part Number
4306-DDA15MN2/15MN2Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDA15MN2/15MN2Z
Description
DDA15MN2/15MN2Z
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub, High Density - Stacked Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Rows
3, 3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C