DD78S4R8N0S-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD78S4R8N0S-14 is not available
DD78S4R8N0S-14
DigiKey Part Number
4306-DD78S4R8N0S-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78S4R8N0S-14
Description
DD78S4R8N0S-14
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C