DD78M1000S-759.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Positronic
In Stock: 17
Datasheet
In Stock: 5
In Stock: 0
Image for DD78M1000S-759.0 is not available
DD78M1000S-759.0
DigiKey Part Number
4306-DD78M1000S-759.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78M1000S-759.0
Description
DD78M1000S-759.0
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C