DD62S4R200S-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 35
Image for DD62S4R200S-50 is not available
DD62S4R200S-50
DigiKey Part Number
4306-DD62S4R200S-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S4R200S-50
Description
DD62S4R200S-50
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C