DD62S32S6000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S32S6000 is not available
DD62S32S6000
DigiKey Part Number
4306-DD62S32S6000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S32S6000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C